ArtFloor

ArtFloor Laminat Parke Nedir?
ArtFloor Laminat Parke Teknik Özellikleri Nedir?
ArtFloor Laminat Parke Garanti Süreci  Nedir?

Laminat parkeler orta yoğunlukta lif levha (MDF) veya yüksek yoğunlukta lif levhanın (HDF) iki yüzünün kaplanmasıyla oluşan ve üretiminde dekor kağıdı, üst kaplama, balans kağıdı gibi malzemelerin kullanıldığı genellikle kapalı alanlarda ofis ve konutlarda yer döşemesinde kullanılan, masif parke ve lamine parke gibi daha üst ürün grubuna alternatif ürünlerdir. Laminat parkeler masif parkeler gibi sistire cila gerektirmez, kolay çizilmez ve aşınmaz.

Kolay  uygulanabilir olması,  doğal, dekoratif ve sıcak görünümü, yeterli fiziksel mekaniksel özelliklere sahip olması, hijyenik yapısı, uygun fiyatı, kolay temizlenebilir olması, çevre ile ilgili olumlu özellikleri, bol bulunabilir olması gibi nedenlerle, önce Avrupa ve A.B.D , takip  eden yıllarda da ülkemizde yaygın  kullanımı kabul  görmüş ve  yer  döşemeleri  pazarından etkin bir Pazar payı almayı başarmıştır.

ARTFLOOR komple bir yer döşeme sistemi olarak dünya standartlarında AC3 ve AC4 olarak 7 ve 8 mm. kalınlığında, 1200 mm. x 193 mm. ebadında, zengin renk ve desen çeşidi ile Kastamonu tesislerinde üretilir. Kastamonu laminat parke hattımız, dünya lideri  HOMAG firması  tarafından  kurulmuş ve en son  teknoloji ile donatılmıştır. Ülkemizde 260 metre/dakika üretim hızı ile çalışan ilk ve tek tesis burada kuruludur ve bu tesis aynı zamanda Avrupa’da bu hız ve kapasitede çalışan ikinci tesistir.

Laminat parke üretiminde orman bakım ve aralama çalışmalarında elde edilen ikincil kısımlar ve plantasyon şeklinde yetiştirilen ağaçlar kullanıldığı için doğal ormanlara zarar verilmez. Bu özelliğiyle laminat parke çevre dostu bir üründür.

Laminat parke 4 ana katmandan oluşur :

1-)       Overlay tabakası laminat parkenin kullanım yerinde karşılaşacağı mekanik tesirlere karşı zırh görevi yapan şeffaf film tabakasıdır.

2-)     Dekoratif kağıt tabakası ise yüzeyinde değişik ağaç desenleri baskılı, laminat parke ürününe doğal ahşap hissini veren tabakadır.

3-)       Taşıyıcı levha, HDF ( Yüksek yoğunlukta lif levha )

4-)      Balans tabakası, HDF levhasının formunu dengeleyen ve aynı zamanda zeminden gelen nem ve rutubet tesirine karşı ürünü koruyan kağıt tabakasıdır.

Laminat parke üretiminde kullanılan kağıt katmanların emprenyesi en son teknolojik donanımlı makinalarda yapılmaktadır. Emprenye işlemi esnasında aşınma, çizilme, UV ışınlarına dayanım, parlaklık, rutubet dayanımı kazandıracak kimyasallar kağıt tabakalarına yüklenirler.

Laminat Parke üretiminde kaliteyi belirleyen en önemli faktörlerden birisi de kullanılan kesici takımların kalitesi ve performansıdır. Kastamonu Entegre, Leitz ve Leuco gibi bu konuda Avrupa’nın en önde gelen iki tedarikçisi ile çalışmaktadır.

Yine ülkemizde laminat parke üretiminde CVD ve Monodiamond takım sadece Kastamonu Entegre’nin Gebze ve Kastamonu’daki laminat parke üretim tesislerinde kullanılmaktadır. Profil yüzeylerinde mikron seviyesindeki hassasiyetlerin sağlanmasında bu kesici takımların önemi çok büyüktür.

 Kastamonu Entegre’yi farklı kılan en önemli özelliklerden birisi de her iki tesisinde de kalite kontrol ve tasnif işinin bilgisayar kontrollü kamera sistemiyle yapılmasıdır.

Massen/Baumer firması levha üzerindeki çok küçük hataları kameralar yardımıyla tespit edip hat hızıyla entegre olarak hatalı ürünleri ayırabilen bir sistem geliştirmiştir.

İnsan gözüyle yapılan kalite kontrol işleminde üretimin dakikada 110-200 parça ile seyrederken üstte sıralanan hataların fark edilmesi ve tasnifi imkanı olmamakta ve bu hatalı ürünler 1. kalite olarak sevkedilebilmektedir.

Buna karşın Massen Kamera sistemi en küçük hataları bile hat hızına uyumlu olarak tasnif etmekte ve 100 % müşteri memnuniyeti sağlamaktadır.

Laminat  parke üretiminde kullanılan klik profili, Unilin firmasıyla yapılan anlaşma çerçevesinde L2C Uniclick Profildir.

Laminat parke üretiminde profil bıçakları ile elde edilen kesit, projeksiyon cihazında her iki saatte bir kontrol edilerek % 100 eşdeğerlik sağlanmaktadır.

Japonya Menşeli MITOTOYA firması dünyada hassas ölçüm cihazları üretiminde lider bir firmadır ve Kastamonu Entegre’nin her iki tesisinde de MITITOYA cihazları ile ölçümler yapılmaktadır.

Kastamonu Entegre’nin 2008 yılında Kastamonu fabrikasında yapmış olduğu süpürgelik ve profil hattı yatırımı ile pazarın bir ihtiyacının daha karşılanması hedeflenmiştir.

Profil tesisinin yıllık üretim kapasitesi 50 milyon metretül olup, her cins profil ve süpürgelik talebini, yüksek kalite, uygun fiyat ile kısa sürede karşılayacak şekilde dizayn edilmiştir.

Kaynak: Kastamonu Entegre

Laminat Parke Özellik

Bir cevap yazın