Laminat Parkenin Kalitesini Nasıl Anlarım?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hangi Laminat Parke Döşeneceğine Nasıl Karar Verilir?
Hangi Laminat Parke Kaliteli?
Kaliteli Laminat Parke Nasıl Anlaşılır?
Laminat Parke İşçiliği Garanti Sürecine Girermi?

Laminat parke döşetmeye karar verdiniz ve bir satıcıya gittiniz, hangi malın kaliteli yada kalitesiz olduğunu hangi parkeyi tercih edeceğinizi nerden bileceksiniz, siz satıcının söyledikleriyle ikna olmak, yada olmamak durumundasınız.  Daha renk seçmeye başlamadan önünüze bir sürü marka serilir. Alman’ı, Fransız’ı, Belçika’sı, Yerlisi, Çin’i, yeşil hdfli, kilitlisi, kanserlisi, anti alerjik, e1 ,mavi melekli…..Kafanız iyice karışa bilir. 

Satıcı malını satmak için zaten bir sürü şey söylüyor. Siz de paketleri inceliyorsunuz iş daha da karmaşık.  Bir kere döşeteceğiniz bir laminat için doğru bir tercih yapmalısınız, bu doğru tercihi yapabileceğinizden emin olmakta daha detaylı incelemeye sizi sürükler.

-Offf deyip, piyango misali kaderinize razı olup herhangi bir marka laminat döşetebilirsiniz. Belki hepten vazgeçip gidersiniz.

Buradaki anlatımlarımızı iyi  okuduktan sonra parkenizi çok daha rahat seçeceksiniz ve kalitesinden emin olacaksınız.

İlk olarak; önce piyasada çin malı diye adı geçen, kalitede kalitesiz bir laminat almamaya gayret edelim, zira, çin malı laminat parke içinde, üreformaldehit kullanıyorlarmış (yani bildiğimiz gübre karışımı bir malzeme). İçinde gübre olan bir parkeyi kimse almak istemez herhalde. Çin malı olduğu halde üzerinde “made in Germany” de yazıyor olabilir. Üzerinde CNR yazarak, çin kelimesini görmemenizde sağlanabilir. Parkelerde  Germany Tech şeklinde, alman teknolojisi yazan üretimlerde mevcuttur. Bunlar paket üzerinde insanı yanıltan şekilde size sunulabilir. Son yıllarda, çin malı laminat parkeye devletimizin izin vermemesi bir nebze sizleri doğru parke almaya sevketsede, devletimiz bu sayede doğru bir mal almanızı sağlamaya çalışssada, yinede dikkat etmek gerekir. Sırf çin malı bir parke diye parkeyi almamazlık ta yapamamalıyız.  Sırf Çin malı olduğu için parke almamazlık yapmamak lazım, kaliteli Çin malı da size sunulmuş olabilir dikkat etmek gerekir.

Çin malı laminat parkelerin en belirgin özelliği yüzey kısmının olağandan daha parlak oluşudur.

Satın alacağınız parke üzerinde menşeinin açıkça yazılmış olmasına dikkat edin. Made in Turkey şeklinde yazmalıdır. İçerisinde Germany kelimesi geçen başka bir cümle kurulmuş olabilir. Made by German tecnology gibi cümlelere aldanmayın.

İkinci olarak döşeteceğimiz parkenin deviri sınıfı önemli değil (eve döşenecekse), özellikle deviri sormayın bile. Size 12500 ila 15000 arasında bir devir söylenecek. Sizde neresinde yazıyor diye sorun ve ambalaj üzerinde arayın bakayım devir ile ilgili bir şey bulabilecek misiniz? Parkenizi sadece kataloktan beğenmeyin. Bizzat parkenin kendisini inceleyin. Birbirine kilitleyin ve ek yerlerini nasıl kapattığına dikkat edin. Ek yerlerinde boşluk ve seviye farkları olmamalıdır.

Plakaların kenar kesimleri pürüzsüz olmalıdır. Kenarları prüzlü laminat çabuk eskiyecek ve ekyerlerinde çabucak sarı bir görüntü oluşturacaktır. Bu prüz işi çok hassastır prüzsüz gibi görünebilir. Parmağınızı kenar köşesinde fazla bastırmadan gezdirirseniz pürüzü fark edersiniz. Desenlerin uzunlamasına birbirini takip ettiğini kontrol edin.

Ayrıca stripli(parça desenli) laminatların uçlarındaki son desen boyu minumum 7 cm olmalıdır. Ayrıca, parkenin striplerinde renk kaymasının olup olmadığınada bakmak gerekir.

Laminat parkelerin, paketlerindeki, mm düzeyine bakmakta sizi yanlış bir parke almak konusunda uyarabilir. Piyasada 8mm 7mm 6mm parkeler mevcuttur. Parkenin milimetre düzeyine göre, üst çizilmezlik oranıda farklı olabilir.

Laminat Parke alırken, parkenin devamının olup olmadığına, arıza veya devam parke almak istediğinizde parkeyi bulup bulamayacağınızıda irdelemeniz gerekir. Bazı çok kaliteli ama  birdaha türkiye de satılmayacak parkeyi almanız, arıza veya devam parke aramak durumlarında size zor anlar yaşatabilir. Çünkü devamında aynı parkeden bulamamanız, sizin binlerce lira para ödediğiniz parkeyi, komple kaldırıp, yerine yeni bir parke döşemenize, yada aynı parkeden bulamadığınız için, oda veya diğer döşenecek alanların farklı parkelerden, farklı renklerden parke döşemek mecburiyetinde kalmanıza sbeep olabilir. Böyle durumlar için yerli parke tercihinde bulunmanız, yada Türkiye`de distrübütoru olan bir ithal parke gurubundan tercih yapmaya çalışmanız doğru bir hareket olacaktır.

Laminat Parkede Ustalık:
Laminat parkenin döienmesi ve kullanımında, usta da çok önemlidir. Ustanın yapacağı küçük bir hata bütün parkeyi etkileyebilir.  Parkede açılma veya kabarma olabilir. Genelde ustalık sadece, döşemekle alakalı gibi düşünülsede, Usta`nın karar vermesi gereken şeylerden biri, ortama parkenin döşenip döşenmeyeceğinin kararıdır. Parke alıcısı, parkeyi döşeteceği yere, parkenin, zemin bozukluğu yada esnekliği, zemindeki nem durumunun uygun olup olmadığını bilmez, bu gibi durumlarda, parke döşeteceğiniz firmayla, öncelikle bu sorumlukları üstünüzden atmaya çalışmalısınız. Ön protokollerinizde, doğabilecek sorunların firma tarafından, döşeme ustası tarafından garanti edilip edilmediğini sorgulamanız gerekir.

Ayrıca kayıklanma dediğimiz olay da bir işçilik hatasından kaynaklanır.  Kilitli parkelerde değişik kilit sistemleri vardır. Bunların içerisinde geniş yüzeyli olanlar daha iyidir. Çünkü tutunma daha fazla olur. Laminat döşemelerin altına folyolu şilte kullanımı mecburidir. (ahşap döşeme üzeri hariç)

Bir cevap yazın