Laminat Profiller

Laminat Parke Profilleri
Laminat Parke Profilleri Çeşitleri
Laminat Parke Profilleri Nerde Nasıl Kullanılır?

Laminat parke kapı eşik ve bölme profilleri. Kapı eşiklerinde kullanılacak olan profilin zemin durumuna göre seçilmesi gerekiyor.

Laminat parke döşenmiş alanların kapı altlarına ve geniş alanlarda bırakılan genleşme boşluklarının kapatılmasında dekoratif profiller kullanılmaktadır. Bu profillerin çok fazla çeşidi vardır. Bu çeşitlilikte hepsinin laminat parke için kullanılması mümkün değildir.

Pvc ve halılar için üretilmiş olan profillerin de laminatlarda kullanıldığını çok sık görmekteyiz. Kapı eşiklerinde kullanılacak olan profilin zemin durumuna göre seçilmesi gerekmektedir. Laminat geçişte karşı alanla yükseklik farkı oluşturuyorsa bu konuma uygun kot farkı da denilen profil seçilmelidir. Genellikle “lama” adı verilen yassı profil kullanılmaktadır. Bu profilin genişliği en az 3,5 cm olmalıdır. Bu bırakılan genleşme boşluğunu kapatacak ve laminat ile karşı zeminde iyi bir tutunma yapacaktir.
Montaj şekline göre de değişen modeller vardır. Zemine vidalanan, iki parça kapaklı modeller daha sağlamdır ve vidalar üstten görünmez. Yapışkan bantlı profillerin yapışkanı ile tutturmaya çalışmak daha sonradan tekrar yapıştırma işi çıkaracağından, ilk yapıştırma esnasında  mutlaka silikon ile takviyede bulunulmalıdır.
Geniş alanlarda bırakılan genleşme derzlerini kapatmada mutlaka iki parçalı kapaklı profil kullanılmalıdır.Sadece üstten tutunma yapan bantlı veya silikonlu profiller zamanla yerinden çıkacaktır.

Bir cevap yazın