Vario Laminat Parke Montaj

Vario Laminat Parke Nasıl Montaj Yapılır?
Vario Clik Laminat Parke Montaj Uygulaması?
Vario Laminat Parke Montaj Uygulama Sistemleri?
Vari Laminat Parke Montaj Uyulması Gereken Kurallar?
Vario Laminat Uygulama Esasları Nelerdir?

 1. VARIOCLIC LAMİNAT PARKE (MONTAJ) UYGULAMA ŞEKLİ
  1. Döşemeye montaj yapılacak olan alanın sol köşesinden başlayınız ilk sırayı sonuna kadar döşedikten sonra ikinci sıraya geçiniz.
  2. İkinci sırayı, yarım bir parke ile veya 1. sıradan artan parça ile başlanır. VARIOCLIC laminant parke iki tip kilit sistemine sahiptir. İlk olarak 2. sıradan başlarken 1. paneli yerleştirdikten sonra 2. panelin baş kısımları zeminle 45 derece bir açı oluşturduktan sonra yerleştirilir bu işlem tamamlanmadan 1.panelin alt kısmına koyulan bir yardımcı takozla beraber 3. panel yerleştirilir daha sonra bu işleme duvarın sonuna kadar devam edilir daha sonra yardımcı takozlar ilk sıradan itibaren alınır panellerin önce baş uçları ileri doğru avuç içi ile vurularak daha sonra panellerin orta kısımları aynı hareketle yerleştirilir. Bu işlem 2. sıranın son paneline kadar devam eder.
  3. Kalorifer petekleri için sıranın son paneli yerleştirdikten sonra kalorifer peteği ile panel arasında kalan son panelin kafa kısımlarındaki kilitli bölgesi falçata yardımıyle kilitler iptal edilir daha sonra bu bölgelere tutkal sürülerek yapıştırılır.
  4. Döşeme işlemini tamamlamak için süpürgelikleri duvara sabitleyiniz. Eğer klipsli süpürgelik kullanıyorsanız, klipsleri duvara 40-50 cm mesafede sabitleyiniz ve süpürgelikleri takınız.

  Tavsiye: Varioclic laminat parke elektrikli ısıtıcılı yerden ısıtma sistemleri üzerine döşemek için uygun değildir. Zeminden ısıtma döşeme sistemleri için döşeme bilgilerini satıcınızdan alabilirsiniz.

 2. VARIOCLIC LAMİNAT PARKE ( TUTKALLI ) (MONTAJ) UYGULAMA ŞEKLİ
  1. Tutkal ile döşemek de aynı şekilde neme karşı sürekli koruma sağlamaktadır.Fakat parkenin muhtemelen ikinci bir defa döşenmesi amacı ile sökülmesi mümkün değildir.
  2. Ağaç alt zeminlerde parke döşenmesi uygun değildir.
  3. Mineral bazlı alt zeminlerin (fayans, seramik) üzerine döşemeden önce parkeleri zeminden gelebilecek neme karşı koruma amacı ile kullanım alanının üzerine 0,2 mm PE film (naylon) ve 1-3 mm PE şilte mutlaka serilmelidir.
  4. Ayak sesi izolasyonu için 1-3 mm PE şilte kullanınız.
  5. Düz olmayan duvarlarda duvarın gönyesizliğini birinci panel sırasını duvara yaslayarak bir mastar yardımı ile aktarınız ve panelleri buna uygun olarak testere ile kesiniz. Döşemeden önce odanın genişliğini de ölçünüz.Eğer en son parke sırasında 5 cm den fazla bir genişlik olacak olursa, o zaman mevcut olan ölçüyü eşit miktarda birinci ve sonuncu parke sırasına bölüştürmeniz gerekir. Duvara, kalorifer borularına, sutunlara, kapı durdurucularına mesafe takozları ile sabitleştireceğiniz minimum 15 mm’lik kenar mesafesi bırakınız.Uzunluğu 10 m veya genişliği 8 m’ den fazla olan döşeme alanlarında, genleşme boşlukları (en azından 3 cm genişliğinde ) bırakılması gerekmektedir.Bu konuyu bir odadan öbür odaya geçen döşemelerde de dikkat ediniz. Kapı pervazlarında genleşme boşluğu bırakılması gerekmektedir.
  6. Tutkal kullanılacak döşemelerde, parke kanal boşluğuna yeterince D3 Tipi PVA beyaz tutkal kullanınız. Birleştirme sonrası taşan tutkalı yaklaşık 10 dakika sonra plastik spatula ile alınız. Yüzeyde kalan tutkal artıklarını, Tutkal çözücü veya Sulu çizmeyen sünger ile komple çıkartılmalıdır.Tutkal reaksiyonu bitene kadar, ilk 3 sıra parkeden sonra her 3 sırada bir 30 d.k gerdirme işlemi uygulayınız.

  Tavsiye: Parkeleri uzunlamasına ana ışık kaynağı yönüne doğru döşeyiniz.

 3. SARAY (BALIK SIRTI) (MONTAJ) UYGULAMA ŞEKLİ
  1. Buhar ve nem engelini yerleştiriniz. (0.2 mm PE folyosu)
  2. İlk B (sağ) paneli 45 derecelik açı ile zemine koyunuz.
  3. İlk A (sol) panelini 20 derecelik açı ile B paneliyle kilitleyiniz.
  4. B panelini şekildeki gibi kilitleyiniz.
  5. A panelini şekildeki gibi kilitleyiniz.
  6. 8 adet paneli şekildeki gibi döşeyiniz.
  7. 1 no’lu üçgeni keserek oluşturunuz.
  8. 2 no’lu üçgeni keserek oluşturunuz.
  9. 1 no’lu üçgeni zemine döşeyiniz.
  10. 2 no’lu üçgeni 1 no’lu üçgen ile birleştiriniz.
  11. 3 no’lu üçgen için ölçü alınız.
  12. 3 no’lu üçgeni keserek oluşturunuz.
  13. 3 no’lu üçgeni 2 no’lu üçgen ile birleştiriniz.
  14. B panelleri döşeyiniz.
  15. A panelleri döşeyiniz.
  16. Kısa panelleri keserek boşluk kısımları döşeyiniz.
  17. Genişlemeyi mümkün kılınız.
  18. Yüzen döşeme
  19. Genişleme bağlantısı

Bir cevap yazın